LM809M3-4.38 NOPB Texas Instruments
LM809M3-4.38 NOPB Images
Please contact us for more photos of LM809M3-4.38 NOPB
Part Number LM809M3-4.38 NOPB
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Processor Supervisor 4.38V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R
Category Power Management IC
Family Supervisory Circuits
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM809M3-4.38 NOPB
Datasheet download LM809M3-4.38 NOPB.pdf
Request Quotation for LM809M3-4.38 NOPB
LM809M3-4.38 NOPB Specifications
Part Number LM809M3-4.38 NOPB
Pin Count 3
Chip Enable Signals No
Minimum Operating Supply Voltage 1 V
Maximum Reset Threshold Voltage 4.45 V
Rad Hard No
Product Dimensions 2.92 x 1.3 x 0.93 mm
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Maximum Supply Current 18 uA
Maximum Power Dissipation 320 mW
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Screening Level Automotive
Minimum Reset Threshold Voltage 4.31 V
Supplier Package SOT-23
Manual Reset No
Output Driver Active Low
Maximum Reset Active Time 840 ms
Number of Supervisors 1
Operating Temperature -40 to 105 °C
Battery Backup Switching No
Power Fail Detection No
Watchdog Timer No
Monitored Voltage 3|3.3|5 V