| Part Number | MAX6315US26D2+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 782950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor Supervisor 2.63V 1V to 5.5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX6315US26D2+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX6315US26D2+T |
|---|---|
| Pin Count | 4 |
| Number of Supervisors | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Chip Enable Signals | No |
| Screening Level | Automotive |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 2.68 V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 2.58 V |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Manual Reset | Yes |
| Maximum Reset Active Time | 28 ms |
| Output Driver | Active Low/Open Drain |
| Monitored Voltage | 1 to 5.5 V |
| Product Dimensions | 2.92 x 1.3 x 0.94 mm |
| Supplier Package | SOT-143 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Supply Current | 5 uA |
| Maximum Power Dissipation | 320 mW |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1 V |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Watchdog Timer | No |
| Power Fail Detection | No |
| Battery Backup Switching | No |
| Package | 4SOT-143 |
| Replacement Part Number | PART-MAX6315US26D2+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor Adj 3V 3.3V 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX793TESE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.575V 4.575V 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX807NEWE+.pdf |
|
Microchip | Processor Supervisor 4.63V 2.5V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23B T R Download PDF datasheet for TCM809LENB713.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor Adj 3V 3.3V 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX794CSE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 0V to 18V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TL7733BCDR.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 2.3V to 6V 5-Pin VSOF T R Download PDF datasheet for BD4845FVE-TR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.62V 4.5V to 5.5V 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for DS1231S-50+.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 1.9V to 4.6V 5-Pin SMP T R Download PDF datasheet for BD4730G-TR.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 1.235V 2V to 5.5V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for UCC3946D.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.4V 4.4V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX819MESA+.pdf |