| Part Number | MAX6866UK26D3L+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 337130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor Supervisor 2.625V 1.2V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX6866UK26D3L+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX6866UK26D3L+T |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 2.559 V |
| Monitored Voltage | 1.2 to 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Output Driver | Active Low/Open Drain |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 2.691 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Power Dissipation | 571 mW |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.63 x 1.1 mm |
| Power Fail Detection | No |
| Watchdog Timer | Yes |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5 |
| Maximum Supply Current | 7 uA |
| Maximum Reset Active Time | 225 ms |
| Number of Supervisors | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Battery Backup Switching | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Chip Enable Signals | No |
| Manual Reset | Yes |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MAX6866UK26D3L+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 2.36V 6.5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3839G25DBZR.pdf |
|
ON Semiconductor | Processor Supervisor 3.08V 5V 3.3V 3V 2.5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for CAT810TTBI-GT3.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.125V 5V 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Download PDF datasheet for DS1233Z-15+.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.63V 3V 3.3V 5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for MAX811REUS+T.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect W Delay Circuit 2.3V to 6V 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BD5229G-TR.pdf |
|
Microchip | Volt Supervisor Detect 1.1V to 6V 3-Pin SOT-23A T R Download PDF datasheet for TC54VN4502ECB713.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.62V 4.5V to 5.5V 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for DS1231-20+.pdf |
|
Seiko Instruments | SKIS-1339D12-M5T1U3 LOW DROPOUT CMOS VOL - |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 1.71V 0.85V to 3.3V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3128E18DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 1.235V 2V to 5.5V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for UCC3946DTR.pdf |