| Part Number | MAX6898AAZT+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 290150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor Supervisor Adj 6-Pin TSOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX6898AAZT+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX6898AAZT+T |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TSOT-23 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Chip Enable Signals | Yes |
| Pin Count | 6 |
| Output Driver | Active Low/Open Drain |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| Maximum Reset Threshold Voltage | Adj V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | Adj V |
| Screening Level | Automotive |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 0.88 mm |
| Maximum Supply Current | 10 uA |
| Maximum Power Dissipation | 167.7 mW |
| Manual Reset | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 6TSOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MAX6898AAZT+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.625V 3.053V 2.775V 2.313V 1.665V 1.388V 1.11V 0.833V 5V 3.3V 3V 2.5V 1.8V 1.5V 1.2V 0.9V 24-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX16006FTG+T.pdf |
|
ON Semiconductor | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP303LSN28T1G.pdf |
|
ON Semiconductor | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCV301HSN27T1G.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.88V 2.5V 3V 3.3V 5V 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MXD1816XR29+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.625V 1.6V to 5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for MAX6422US46+T.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 2.93V 2.25V 2.5V 3.3V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TPS3305-25D.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.93V 3V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX709SCSA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor Adj 3V 3.3V 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX793TCSE+.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 2.93V 2V 2.5V 3.3V 5V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TPS3600D33PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 5V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC7733IDR.pdf |