MAX809SN293D2T1G ON Semiconductor
MAX809SN293D2T1G Images
Please contact us for more photos of MAX809SN293D2T1G
Part Number MAX809SN293D2T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Processor Supervisor 2.93V 1.2V to 4.9V 3-Pin SOT-23 T R
Category Power Management IC
Family Supervisory Circuits
ROHS Compliant Yes
MSL Level MAX809SN293D2T1G
Datasheet download MAX809SN293D2T1G.pdf
Request Quotation for MAX809SN293D2T1G
MAX809SN293D2T1G Specifications
Part Number MAX809SN293D2T1G
Maximum Reset Threshold Voltage 2.96 V
Supplier Package SOT-23
Manual Reset No
Minimum Reset Threshold Voltage 2.89 V
Output Driver Active Low/Push-Pull
Power Fail Detection No
Maximum Supply Current 0.8 uA
Number of Supervisors 1
Watchdog Timer No
Battery Backup Switching No
Operating Temperature -40 to 105 °C
Pin Count 3
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V
Rad Hard No
Maximum Reset Active Time 66 ms
Minimum Operating Supply Voltage 1.2 V
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94 mm
MSL Level 1
Monitored Voltage 1.2 to 4.9 V