| Part Number | MAX8216MJD |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 560590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor Supervisor 4.579V 13.235V -10.59V -13.235V -4.415V -15V -5V 5V 15V 14-Pin CDIP |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX8216MJD |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX8216MJD |
|---|---|
| Output Driver | Open Drain |
| Pin Count | 14 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 11 V |
| Number of Supervisors | 5 |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 19.94 x 7.87 x 3.56 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.85 V |
| Maximum Power Dissipation | 727 mW |
| Chip Enable Signals | No |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Watchdog Timer | No |
| Power Fail Detection | No |
| Battery Backup Switching | No |
| Screening Level | Military |
| Maximum Supply Current | 250 uA |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 4.521|13.036|-10.431|-13.036|-4.348 V |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 4|13.434|-10.749|-13.434|-4.482 V |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | CDIP |
| Monitored Voltage | -15|-5|5|15 V |
| Manual Reset | No |
| Max Processing Temp | 300 |
| Package | 14CDIP |
| Replacement Part Number | PART-MAX8216MJD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 0V to 10V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TL7705AIDR.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor Adj 0.4V to 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3808G01DBVRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 2.93V 0V to 5.8V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3828-33QDBVRQ1.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.63V 3.06V 3V 3.3V 5V 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1831AS+.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4V 2.5V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX809JEUR+T.pdf |
|
Microchip | Volt Supervisor Detect 3.08V 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MCP111T-315E LB.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.93V 2.5V 3V 3.3V 5V 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6366PKA29+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.63V 2.63V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX708RCSA+.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.62V 4.37V 4.5V to 5.5V 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for DS1232LP+.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.63V 2.5V 3V 3.3V 5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX823REUK+T.pdf |