| Part Number | MAX823TEUK+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 694080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor Supervisor 3.08V 2.5V 3V 3.3V 5V 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX823TEUK+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX823TEUK+T |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Chip Enable Signals | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.63 x 1.1 mm |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Power Dissipation | 571 mW |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Reset Active Time | 280 ms |
| Screening Level | Automotive |
| Manual Reset | Yes |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Monitored Voltage | 2.5|3|3.3|5 V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 3.04 V |
| Output Driver | Active Low/Push-Pull |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Maximum Supply Current | 5 uA |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 3.11 V |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MAX823TEUK+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Processor Supervisor Adj Adj Adj Adj 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for TPS3779BDRYR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.63V 3V 3.3V 5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for MAX811LEUS+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.35V 0V to 5.5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DS1812R-10+T&R.pdf |
|
ON Semiconductor | Processor Supervisor 2.63V 1V to 5.5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX708RESA-TG.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor Adj 3V 3.3V 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX793TCSE+T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Processor Supervisor 2.97V 2.93V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for PT7M7810STEX.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.55V 0V to 5.5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DS1815R-20+T&R.pdf |
|
Microchip | Volt Supervisor Detect 1.1V to 6V 3-Pin SOT-23A T R Download PDF datasheet for TC54VN4202ECB713.pdf |
|
Seiko Instruments | Volt Supervisor Detect w Built In Delay Circuit 3.708V 36V 6-Pin SOT-23 Carrier T R Download PDF datasheet for S-1011J36-M6T1U4.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.93V 2.5V 3V 3.3V 5V 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6708SKA+T.pdf |