TPS3305-18DGNR Texas Instruments
TPS3305-18DGNR Images
Please contact us for more photos of TPS3305-18DGNR
Part Number TPS3305-18DGNR
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Processor Supervisor 2.93V 1.68V 1.8V 3.3V 8-Pin HTSSOP EP T R
Category Power Management IC
Family Supervisory Circuits
ROHS Compliant Yes
MSL Level TPS3305-18DGNR
Datasheet download TPS3305-18DGNR.pdf
Request Quotation for TPS3305-18DGNR
TPS3305-18DGNR Specifications
Part Number TPS3305-18DGNR
Maximum Power Dissipation 2140 mW
Watchdog Timer Yes
MSL Level 1
Maximum Reset Active Time 280 ms
Max Processing Temp 260
Output Driver Active High/Active Low
Operating Temperature -40 to 85 °C
Number of Supervisors 2
Rad Hard No
Screening Level Industrial
Pin Count 8
Product Dimensions 3 x 3 x 1.02 mm
Lead Finish Gold
Manual Reset Yes
Maximum Operating Supply Voltage 6 V
Chip Enable Signals No
Mounting Surface Mount
Battery Backup Switching No
Supplier Package HTSSOP EP
Maximum Supply Current 40 uA
Minimum Operating Supply Voltage 2.7 V
Monitored Voltage 1.8|3.3 V