| Part Number | J20-0013NL |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 195600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn RJ-45 Integrated Magnetics F 32 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 44 Terminal 4 Port Cat 5 Cat 6 |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Telephone and Telecom |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | J20-0013NL |
| Datasheet download |
| Part Number | J20-0013NL |
|---|---|
| Gender | F |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Ports | |
| Type | |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Contacts | |
| Product Dimensions | 33 x 32.13 x 27.1 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Number of Terminals | |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Depth | 32.13 mm |
| Product Height | 27.1 mm |
| Product Length | 33 mm |
| Replacement Part Number | PART-J20-0013NL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Conn Telephone Telecom F 6 POS 1.27mm Solder RA SMD 6 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for E5366-FH05Y4-L.pdf |
|
TE Connectivity | Conn RJ-45 F 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Blister Pack Cat 3 Download PDF datasheet for 100616-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn RJ-25 F 6 POS 1.27mm Solder ST SMD 6 Terminal 1 Port T R Cat 3 Download PDF datasheet for 1-338086-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn RJ-45 F 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Tray Cat 3 Download PDF datasheet for 5555799-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn RJ-45 F 16 POS 2.04mm Solder RA Thru-Hole 24 Terminal 2 Port Tray Cat 5 Download PDF datasheet for 6116353-8.pdf |
|
Molex | Conn RJ-45 F 8 POS Solder ST Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Tray Cat 5 Download PDF datasheet for 855075002.pdf |
|
TE Connectivity | Conn RJ-45 F 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 16 Terminal 2 Port Tray Cat 5e Download PDF datasheet for 5406443-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn QSFP+ SKT 152 POS 0.8mm Press Fit RA Thru-Hole 152 Terminal 4 Port Download PDF datasheet for 2293961-1.pdf |
|
Amphenol | Conn Telephone Telecom RCP 8 POS Solder RA Thru-Hole 17 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for RJMG2012119A0NR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn RJ-45 F 16 POS 2.04mm Solder RA Thru-Hole 24 Terminal 2 Port Tray Cat 5 Download PDF datasheet for 6116353-1.pdf |