| Part Number | J3011G21DNL |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 774000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn RJ-45 Integrated Magnetics F 8 POS 1.27mm Solder RA SMD 12 Terminal 1 Port Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Telephone and Telecom |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | J3011G21DNL |
| Datasheet download |
| Part Number | J3011G21DNL |
|---|---|
| Max Processing Temp | 245 |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Contacts | 8 |
| Type | RJ-45 Integrated Magnetics |
| Number of Terminals | 12 |
| Pitch | 1.27 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 16.1 x 25.4 x 13.61 mm |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Gender | F |
| Product Depth | 25.4 mm |
| Product Height | 13.61 mm |
| Product Length | 16.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-J3011G21DNL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn RJ-25 F 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 6 Terminal 1 Port Tray Cat 3 Download PDF datasheet for 5520425-3.pdf |
|
Abracon | 100BASE-T RJ45 JACK W INTEGRATED MAGNETI - |
|
Pulse | Conn RJ-45 Integrated Magnetics F 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 12 Terminal 1 Port Cat 5 Cat 6 Download PDF datasheet for J0011D01BNL.pdf |
|
Molex | ZQSFP+STACKED 2X3WEMI SPRNG FNGRS LP DU Download PDF datasheet for 171722-3003.pdf |
|
Pulse | Conn RJ-45 F 8 POS 2.04mm Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for E5J88-00LJG4-L.pdf |
|
Molex | Conn RJ-45 RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Tray Cat 3 Download PDF datasheet for 0428788410.pdf |
|
Molex | Conn RJ-45 F 16 POS 1.02mm Solder RA Thru-Hole 16 Terminal 2 Port Tray Cat 3 Download PDF datasheet for 0442480001.pdf |
|
BEL | Conn RJ-45 F 8 POS Solder RA Thru-Hole 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 2250273-1.pdf |
|
Molex | Conn RJ-11 RCP 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tray Cat 3 Download PDF datasheet for 0955222447.pdf |
|
TE Connectivity | Conn RJ-22 F 4 POS 1.27mm Solder ST SMD 4 Terminal 1 Port T R Cat 3 Download PDF datasheet for 1-338084-3.pdf |