| Part Number | PH9185.011NLT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 838020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Transformer 1:1 Single Prim. Single Sec. 400V Prim. Surface Mount |
| Category | Transformer |
| Family | Power Transformer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PH9185.011NLT |
| Datasheet download |
| Part Number | PH9185.011NLT |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 10(Max) x 10(Max) x 12.5(Max) |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 6 |
| Mounting | Surface Mount |
| High Potential | 5000 Vrms |
| Lead Style | Gull Wing |
| Primary Side Voltage | 400 V |
| Transformer Type | Switch Mode Transformer |
| Supplier Package | SMD |
| Secondary Side Connection | Series |
| Primary Side Connection | Series |
| Primary Configuration | Single |
| Package Type | SMD |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Secondary Configuration | Single |
| Replacement Part Number | PART-PH9185.011NLT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Sumida | LAN TRANSFORMER TAPE SMD - |
|
Pulse | XFMER FLYBACK EPX9 SM - |
|
Eaton | Power Transformer 1:50 Dual+Auxilary Prim. Single Sec. 26V Prim. 1340V Sec. Surface Mount Download PDF datasheet for CTX210603-R.pdf |
|
Maxim Integrated | MAXREFDES6# Isolated Analog Front End Subsystem Reference Design Download PDF datasheet for MAXREFDES6#.pdf |
|
Sumida | LAN TRANSFORMER, TAPE, 350UH, 0.65OHM - |
|
Pulse | Power Transformer 6:6 1:1 1750VDC Dual Prim. Dual Sec. Flange Mount Download PDF datasheet for PA0810NLT.pdf |
|
Sumida | TRANSFORMER, CP WIRE, -40\u00b0C~125\u00b0C - |
|
Pulse | Power Transformer 3T 3T:3T Prim. Single Sec. Dual Surface Mount Download PDF datasheet for PH9278NL.pdf |
|
Maxim Integrated | MAXREFDES4# Isolated Analog Front End Subsystem Reference Design Download PDF datasheet for MAXREFDES4#.pdf |
|
Pulse | Power Transformer 1:1.35:1.35 2000Vrms Single Prim. Dual Sec. Surface Mount Download PDF datasheet for P1597NLT.pdf |