| Part Number | 1N4004 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 874990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode 400V 1A 2-Pin DO-41 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1N4004 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1N4004 |
|---|---|
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 400 V |
| Product Dimensions | 5.21 x 2.72 x 2.72 mm |
| Peak Forward Voltage | 1.1 V |
| Supplier Package | DO-41 |
| Peak Reverse Current | 5 uA |
| Peak Average Forward Current | 1@Ta=75C A |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Configuration | Single |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Rad Hard | No |
| Package | 2DO-41 |
| Replacement Part Number | PART-1N4004 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Leshan Radio | ESD Suppressor TVS \u00b115KV 2-Pin SOD-882 T R Download PDF datasheet for LESD8D3.3CT5G.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 7.5V 2% 250mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BZX84-B7V5,215.pdf |
|
ROHM | Diode Schottky 45V 0.1A 2-Pin UMD Download PDF datasheet for RB501VM-40TE17.pdf |
|
Vishay | 4A,40V,SM SCHOTTKY RECT,SMB - |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Ultrafast Recovery 200V 6A 4-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for RURD620CCS9A_SB82215.pdf |
|
Semtech | ESD Suppressor Diode Arrays \u00b115 3-Pin SLP T R Download PDF datasheet for RCLAMP0542Z.TFT.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky 150V 20A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Tube - |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 5.1V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for MMSZ5231BT.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky 100V 2A 2-Pin DO-214AA Plastic T R Download PDF datasheet for SS2H10HE3_A H.pdf |
|
Vishay | ZENER DIODE SOD123-E3 Download PDF datasheet for BZT52B5V6-E3-08.pdf |