| Part Number | 1SS404,H3XGF(B |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 846870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Schottky 25V 0.7A 2-Pin SOD-323 |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1SS404,H3XGF(B |
| Datasheet download |
| Part Number | 1SS404,H3XGF(B |
|---|---|
| Type | Schottky Diode |
| Product Dimensions | 1.7 x 1.25 x 0.9 |
| Pin Count | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 25 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | SOD-323 |
| Lead Finish | Tin|Silver |
| Peak Forward Voltage | 0.45@300mA V |
| MSL Level | 1 |
| Peak Average Forward Current | 0.7 A |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Peak Reverse Current | 50 uA |
| Package | 2SOD-323 |
| Replacement Part Number | PART-1SS404,H3XGF(B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Diode Schottky 60V 7A 3-Pin(2+Tab) PowerDI 5 T R Download PDF datasheet for PDS760-13.pdf |
|
ROHM | Diode Zener Single 15V 10% 500mW 2-Pin TUMD T R Download PDF datasheet for TDZTR15.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 17.95V 5% 1.3W 2-Pin DO-41 T R Download PDF datasheet for BZV85-C18,113.pdf |
|
Panasonic | Diode Zener Single 2.52V 200mW 2-Pin SC-90A Embossed T R Download PDF datasheet for DZ2J02400L.pdf |
|
Leshan Radio | Diode Switching 0.2A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LBAS16LT1G.pdf |
|
WeEn Semiconductors | Diode Switching 600V 8A Rail Download PDF datasheet for BYC8X-600P,127.pdf |
|
Nexperia | Diode Switching 100V 0.25A 2-Pin SOD-323F T R Download PDF datasheet for BAS16J,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Schottky 40V 1A 2-Pin(1+Tab) Power Mite T R Download PDF datasheet for MBRM140T3G.pdf |
|
Vishay | Diode Rectifier Bridge Single 800V 3A 4-Pin Case KBPM Bulk Download PDF datasheet for 3KBP08M-E4 51.pdf |
|
Vishay | Diode Small Signal Schottky 20V 1.1A 2-Pin DO-219AB T R Download PDF datasheet for SL02-GS08.pdf |