| Part Number | B3100-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 871480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Schottky 100V 3A 2-Pin SMC T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | B3100-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | B3100-13-F |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 x 2.42 mm |
| Pin Count | 2 |
| Type | Schottky Diode |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Peak Forward Voltage | 0.79 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Peak Average Forward Current | 3 A |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 100 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Supplier Package | SMC |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Peak Reverse Current | 500 uA |
| MSL Level | 1 |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-B3100-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Diode Zener Single 3.3V 200mW 2-Pin SOD-323F Embossed T R Download PDF datasheet for UDZVTE-173.3B.pdf |
|
Infineon | Diode Schottky 600V 10A 2-Pin TO-220 Tube Download PDF datasheet for IDH10SG60C.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 12.75V 2% 490mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for PZU13B1A,115.pdf |
|
ON Semiconductor | ESD Suppressor TVS \u00b115KV 2-Pin XDFN T R Download PDF datasheet for ESD8451N2T5G.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Zener Dual Anti Parallel 16V 5% 200mW 6-Pin SOT-363 T R Download PDF datasheet for MMBZ5246BS-7-F.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode Switching 800V 2A 2-Pin DO-15 Ammo Download PDF datasheet for STTH208.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 75V 5% 1.3W 2-Pin DO-41 T R Download PDF datasheet for BZV85-C75,113.pdf |
|
Infineon | ESD Suppressor TVS \u00b120KV 2-Pin TSLP T R Download PDF datasheet for ESD205B102ELE6327XTMA1.pdf |
|
ROHM | Diode Zener Single 5.6V 150mW 2-Pin EMD T R Download PDF datasheet for RSB5.6SFHTE61.pdf |
|
Infineon | Diode Schottky 40V 0.25A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BAT 64-06 E6327.pdf |