BAS70W-05-7-F Diodes Incorporated
BAS70W-05-7-F Images
Please contact us for more photos of BAS70W-05-7-F
Part Number BAS70W-05-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 70V 0.07A 3-Pin SOT-323 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BAS70W-05-7-F
Datasheet download BAS70W-05-7-F.pdf
Request Quotation for BAS70W-05-7-F
BAS70W-05-7-F Specifications
Part Number BAS70W-05-7-F
Product Dimensions 2.2 x 1.35 x 1 mm
Peak Reverse Current 0.1@50V uA
Type Schottky Diode
Configuration Dual Common Cathode
Peak Forward Voltage [email protected] V
Max Processing Temp 260
Peak Non-Repetitive Surge Current 0.1 A
Peak Average Forward Current 0.07 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 70 V
Supplier Package SOT-323
Rad Hard No
Peak Reverse Recovery Time 5 ns
Lead Finish Matte Tin
Pin Count 3
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C