| Part Number | BAT54215 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 258480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Schottky 30V 0.2A 3-Pin TO-236AB T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BAT54215 |
| Datasheet download |
| Part Number | BAT54215 |
|---|---|
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 0.6 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Peak Forward Voltage | [email protected] V |
| Peak Reverse Recovery Time | 5 ns |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 30 V |
| Pin Count | 3 |
| Type | Schottky Diode |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Peak Reverse Current | 2@25V uA |
| Peak Average Forward Current | 0.2 A |
| Configuration | Single |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | TO-236AB |
| Product Dimensions | 3 x 1.4 x 1 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 3TO-236AB |
| Replacement Part Number | PART-BAT54215 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Leshan Radio | Diode Schottky Barrier Diode 30V 0.1A 2-Pin SOD-923 T R Download PDF datasheet for LRB521CS-30T5G.pdf |
|
ROHM | Diode Zener Single 5.61V 2% 100mW 2-Pin VMN T R Download PDF datasheet for CDZT2R5.6B.pdf |
|
Vishay | Diode Switching 1KV 1A 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for US1M-E3 5AT.pdf |
|
ROHM | Diode Schottky 30V 1A 2-Pin SOD-123FL T R Download PDF datasheet for RB160MM-30TR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Zener Dual Common Anode 5.6V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for AZ23C5V6-7-F.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 33V 6% 3W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for BZG03C33TR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Zener Single 33V 6% 1W 2-Pin PowerDI 123 T R Download PDF datasheet for DFLZ33-7.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 18V 5% 500mW 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for 1SMA5931BT3G.pdf |
|
Vishay | Diode Ultra Fast Rectifier 600V 3A 2-Pin DO-214AA Plastic T R Download PDF datasheet for VS-3EGU06WHM3 5BT.pdf |
|
Leshan Radio | Diode Zener Single 24V \u00b15% 500mW 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for LMSZ5252BT1G.pdf |