BYC8X-600P,127 WeEn Semiconductors
BYC8X-600P,127 Images
Please contact us for more photos of BYC8X-600P,127
Part Number BYC8X-600P,127
Manufacturer WeEn Semiconductors
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 600V 8A Rail
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BYC8X-600P,127
Datasheet download BYC8X-600P,127.pdf
Request Quotation for BYC8X-600P,127
BYC8X-600P,127 Specifications
Part Number BYC8X-600P,127
Product Dimensions 10.3 x 4.6 x 15.8 mm
Peak Reverse Current 20 uA
Peak Reverse Recovery Time 18 ns
Supplier Package TO-220F
Pin Count 2
Peak Average Forward Current 8 A
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Configuration Single
Operating Temperature -65 to 175 °C
Peak Reverse Repetitive Voltage 600 V
Type Switching Diode
Lead Finish Tin
Peak Non-Repetitive Surge Current 100 A
Mounting Through Hole
Peak Forward Voltage 3.4 V