BYV28-200-TR Vishay
BYV28-200-TR Images
Please contact us for more photos of BYV28-200-TR
Part Number BYV28-200-TR
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 200V 3.5A 2-Pin SOD-64 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BYV28-200-TR
Datasheet download BYV28-200-TR.pdf
Request Quotation for BYV28-200-TR
BYV28-200-TR Specifications
Part Number BYV28-200-TR
Peak Reverse Repetitive Voltage 200 V
Peak Forward Voltage 1.1@5A V
Supplier Package SOD-64
Peak Non-Repetitive Surge Current 90 A
Mounting Through Hole
Type Switching Diode
MSL Level 1
Peak Reverse Recovery Time 30 ns
Lead Finish Tin/Silver
Peak Reverse Current 100@220V uA
Product Dimensions 4 x 4.3 x 4.3 mm
Peak Average Forward Current 3.5 A
Pin Count 2
Rad Hard No
Configuration Single
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 175 °C