BYW51-200G ON Semiconductor
BYW51-200G Images
Please contact us for more photos of BYW51-200G
Part Number BYW51-200G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 200V 16A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BYW51-200G
Datasheet download BYW51-200G.pdf
Request Quotation for BYW51-200G
BYW51-200G Specifications
Part Number BYW51-200G
Supplier Package TO-220AB
Peak Reverse Current 10 uA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -65 to 175 °C
Peak Forward Voltage 0.97 V
Peak Reverse Repetitive Voltage 200 V
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 10.28 x 4.82 x 9.28 mm
Peak Reverse Recovery Time 35 ns
Type Switching Diode
Mounting Through Hole
Pin Count 3
Peak Non-Repetitive Surge Current 100 A
Configuration Dual Common Cathode
Peak Average Forward Current 16 A