BYWB29-200-E3 81 Vishay
BYWB29-200-E3 81 Images
Please contact us for more photos of BYWB29-200-E3 81
Part Number BYWB29-200-E3 81
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 200V 8A 3-Pin(2+Tab) TO-263AB T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BYWB29-200-E3 81
Datasheet download BYWB29-200-E3 81.pdf
Request Quotation for BYWB29-200-E3 81
BYWB29-200-E3 81 Specifications
Part Number BYWB29-200-E3 81
Operating Temperature -65 to 150 °C
Peak Reverse Recovery Time 25 ns
Peak Reverse Repetitive Voltage 200 V
Configuration Single Dual Cathode
Max Processing Temp 245
Rad Hard No
Peak Reverse Current 10 uA
Peak Average Forward Current 8 A
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Supplier Package TO-263AB
Type Switching Diode
Peak Non-Repetitive Surge Current 100 A
Pin Count 3
Peak Forward Voltage 1.3@20A V
MSL Level 1
Product Dimensions 10.45 x 9.14 x 4.83 mm