C3D10060A Cree
C3D10060A Images
Please contact us for more photos of C3D10060A
Part Number C3D10060A
Manufacturer Cree
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 600V 12A 2-Pin(2+Tab) TO-220
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level C3D10060A
Datasheet download C3D10060A.pdf
Request Quotation for C3D10060A
C3D10060A Specifications
Part Number C3D10060A
Peak Forward Voltage 1.8@10V V
Pin Count 2
Operating Temperature -55 to 175 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current 250 A
Rad Hard No
Configuration Single
Type Schottky Diode
Max Processing Temp 260
Supplier Package TO-220
Peak Average Forward Current 12 A
Mounting Through Hole
Peak Reverse Repetitive Voltage 600 V
Product Dimensions 10.41 x 4.7 x 9.14 mm