DDB6U215N16L Infineon
DDB6U215N16L Images
Please contact us for more photos of DDB6U215N16L
Part Number DDB6U215N16L
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Rectifier Diode Module (non Schottky) 1600V 205A 10-Pin ECONO 2 Tray
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level DDB6U215N16L
Datasheet download DDB6U215N16L.pdf
Request Quotation for DDB6U215N16L
DDB6U215N16L Specifications
Part Number DDB6U215N16L
Mounting Screw
Peak Reverse Current 10000 uA
Bridge Type Three Phase
Operating Temperature -40 to 150 °C
Product Dimensions 94 x 54 x 30
Peak Average Forward Current 215 A
Supplier Package ISOPACK
Rad Hard No
Peak Forward Voltage 1.61@300A V
Configuration Single
Peak Reverse Repetitive Voltage 1600 V
Pin Count 6
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current 2200 A