FEPF16GT-E3 45 Vishay
FEPF16GT-E3 45 Images
Please contact us for more photos of FEPF16GT-E3 45
Part Number FEPF16GT-E3 45
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 400V 16A 3-Pin(3+Tab) ITO-220AB Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level FEPF16GT-E3 45
Datasheet download FEPF16GT-E3 45.pdf
Request Quotation for FEPF16GT-E3 45
FEPF16GT-E3 45 Specifications
Part Number FEPF16GT-E3 45
Lead Finish Matte Tin
Peak Non-Repetitive Surge Current 125 A
Product Dimensions 10.26 x 4.83 x 8.89 mm
Peak Average Forward Current 16 A
Mounting Through Hole
Pin Count 3
Supplier Package ITO-220AB
Configuration Dual Common Cathode
Type Switching Diode
Peak Forward Voltage 1.3@8A V
Operating Temperature -55 to 150 °C
Peak Reverse Current 10 uA
Rad Hard No
Peak Reverse Recovery Time 50 ns
Max Processing Temp 260
Peak Reverse Repetitive Voltage 400 V