FFPF10UP60STU Fairchild Semiconductor
FFPF10UP60STU Images
Please contact us for more photos of FFPF10UP60STU
Part Number FFPF10UP60STU
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 600V 10A 2-Pin(2+Tab) TO-220F Rail
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level FFPF10UP60STU
Datasheet download FFPF10UP60STU.pdf
Request Quotation for FFPF10UP60STU
FFPF10UP60STU Specifications
Part Number FFPF10UP60STU
Pin Count 2
Mounting Through Hole
Rad Hard No
Peak Non-Repetitive Surge Current 50 A
Peak Average Forward Current 10 A
Peak Forward Voltage 2.2 V
Peak Reverse Recovery Time 40 ns
Configuration Single
Type Switching Diode
Lead Finish Matte Tin
Peak Reverse Current 100 uA
Product Dimensions 10.16 x 4.7 x 15.87 mm
Supplier Package TO-220F
Operating Temperature -65 to 150 °C
Peak Reverse Repetitive Voltage 600 V