LQA06T300 Power Integrations
LQA06T300 Images
Please contact us for more photos of LQA06T300
Part Number LQA06T300
Manufacturer Power Integrations
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 300V 6A 2-Pin(2+Tab) TO-220AC Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level LQA06T300
Datasheet download LQA06T300.pdf
Request Quotation for LQA06T300
LQA06T300 Specifications
Part Number LQA06T300
Product Dimensions 10.67 x 4.7 x 9.25 mm
Peak Reverse Recovery Time 11.5 ns
Type Switching Diode
Supplier Package TO-220AC
Peak Reverse Current 25 uA
Mounting Through Hole
Rad Hard No
Pin Count 2
Operating Temperature -55 to 150 °C
Peak Forward Voltage 1.9 V
Peak Average Forward Current 6 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 300 V
Configuration Single
Peak Non-Repetitive Surge Current 350 A