LQA20T300C Power Integrations
LQA20T300C Images
Please contact us for more photos of LQA20T300C
Part Number LQA20T300C
Manufacturer Power Integrations
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 300V 20A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level LQA20T300C
Datasheet download LQA20T300C.pdf
Request Quotation for LQA20T300C
LQA20T300C Specifications
Part Number LQA20T300C
Product Dimensions 10.36 x 4.7 x 9.25 mm
Type Switching Diode
Pin Count 3
Mounting Through Hole
Configuration Dual Common Cathode
Peak Reverse Current 25 uA
Peak Reverse Recovery Time 12.6 ns
Peak Reverse Repetitive Voltage 300 V
Rad Hard No
Peak Average Forward Current 20 A
Supplier Package TO-220AB
Operating Temperature -55 to 150 °C
Peak Forward Voltage 1.9@10A V
Peak Non-Repetitive Surge Current 350 A