| Part Number | M1MA142WAT1G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 106290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Small Signal Switching 80V 0.15A 3-Pin SC-70 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M1MA142WAT1G |
| Datasheet download |
| Part Number | M1MA142WAT1G |
|---|---|
| Supplier Package | SC-70 |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 80 V |
| Peak Reverse Recovery Time | 10 ns |
| Rad Hard | No |
| Peak Forward Voltage | [email protected] V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Configuration | Dual Common Anode |
| Type | Small Signal Switching Diode |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Peak Reverse Current | 0.1@75V uA |
| Product Dimensions | 2.1 x 1.24 x 0.85 mm |
| Peak Average Forward Current | 0.15 A |
| MSL Level | 1 |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 0.75 A |
| Pin Count | 3 |
| Package | 3SC-70 |
| Replacement Part Number | PART-M1MA142WAT1G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode Schottky 40V 4A 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SSB44-E3 52T.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 5.6V 7% 200mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for SZMM3Z5V6T1G.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 7.5V 5% 5W 2-Pin Case 017AA-01 T R Download PDF datasheet for 1N5343BRLG.pdf |
|
Nexperia | Diode Schottky 30V 0.5A 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for PMEG3005EB,115.pdf |
|
AVX | Diode Schottky 20V 1A 2-Pin Case 0805 Download PDF datasheet for SD0805S020S1R0.pdf |
|
Vishay | Diode Switching 600V 1.5A 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for RS2J-E3 52T.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Schottky 45V 7.5A 2-Pin(2+Tab) TO-220AC Rail Download PDF datasheet for MBR745G.pdf |
|
Infineon | ESD Suppressor TVS \u00b120KV 2-Pin TSSLP T R Download PDF datasheet for ESD218B102ELSE6327XTSA1.pdf |
|
TDK | ESD Suppressor CeraDiode 15KV 2-Pin SOD-723 T R Download PDF datasheet for B72590D50H160.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 5.1V 5% 500mW 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T R Download PDF datasheet for TZM5231B-GS08.pdf |