MBR1100G ON Semiconductor
MBR1100G Images
Please contact us for more photos of MBR1100G
Part Number MBR1100G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 1A 2-Pin DO-41 Bag
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level MBR1100G
Datasheet download MBR1100G.pdf
Request Quotation for MBR1100G
MBR1100G Specifications
Part Number MBR1100G
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 5.2 x 2.7 x 2.7 mm
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Mounting Through Hole
Peak Average Forward Current 1@Ta=120C A
Peak Reverse Current 500 uA
Supplier Package DO-41
Peak Non-Repetitive Surge Current 50 A
Pin Count 2
Type Schottky Diode
Operating Temperature -65 to 175 °C
Rad Hard No
Configuration Single
Max Processing Temp 260
Peak Forward Voltage 0.79 V