MBR40250G ON Semiconductor
MBR40250G Images
Please contact us for more photos of MBR40250G
Part Number MBR40250G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 250V 40A 2-Pin(2+Tab) TO-220AC Rail
ROHS Compliant Yes
MSL Level MBR40250G
Datasheet download MBR40250G.pdf
Request Quotation for MBR40250G
MBR40250G Specifications
Part Number MBR40250G
Peak Reverse Current 250 uA
Pin Count 2
Rad Hard No
Type Schottky Diode
Max Processing Temp 260
Configuration Single
Peak Forward Voltage 0.97 V
Operating Temperature -65 to 150 °C
Lead Finish Matte Tin
Peak Reverse Repetitive Voltage 250 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 150 A
Peak Reverse Recovery Time 35 ns
Supplier Package TO-220AC
Peak Average Forward Current 40 A
Product Dimensions 10.29 x 4.82 x 9.27 mm