MBRB10H90CT-E3 81 Vishay
MBRB10H90CT-E3 81 Images
Please contact us for more photos of MBRB10H90CT-E3 81
Part Number MBRB10H90CT-E3 81
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 90V 10A 3-Pin(2+Tab) TO-263AB T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level MBRB10H90CT-E3 81
Datasheet download MBRB10H90CT-E3 81.pdf
Request Quotation for MBRB10H90CT-E3 81
MBRB10H90CT-E3 81 Specifications
Part Number MBRB10H90CT-E3 81
Peak Reverse Repetitive Voltage 90 V
Peak Average Forward Current 10 A
Operating Temperature -65 to 175 °C
Rad Hard No
Peak Forward Voltage 0.85 V
Peak Reverse Current 3.5 uA
Max Processing Temp 245
Type Schottky Diode
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 10.67 x 9.65 x 4.83 mm
Peak Non-Repetitive Surge Current 150 A