MBRB40250TG ON Semiconductor
MBRB40250TG Images
Please contact us for more photos of MBRB40250TG
Part Number MBRB40250TG
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 250V 40A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Rail
ROHS Compliant Yes
MSL Level MBRB40250TG
Datasheet download MBRB40250TG.pdf
Request Quotation for MBRB40250TG
MBRB40250TG Specifications
Part Number MBRB40250TG
Lead Finish Matte Tin
Peak Reverse Recovery Time 35 ns
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Repetitive Voltage 250 V
Product Dimensions 10.24 x 9.35 x 4.57 mm
Peak Non-Repetitive Surge Current 150 A
MSL Level 1
Pin Count 3
Peak Average Forward Current 40 A
Configuration Single Dual Anode
Peak Reverse Current 250 uA
Rad Hard No
Type Schottky Diode
Max Processing Temp 260
Supplier Package D2PAK
Peak Forward Voltage 0.97 V
Operating Temperature -65 to 150 °C