| Part Number | MBRD660CTG |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 484480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Schottky 60V 6A 3-Pin(2+Tab) DPAK Rail |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MBRD660CTG |
| Datasheet download |
| Part Number | MBRD660CTG |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 6.73 x 6.22 x 2.38 mm |
| Peak Forward Voltage | 0.9 V |
| Configuration | Dual Common Cathode |
| Peak Reverse Current | 100 uA |
| Pin Count | 3 |
| MSL Level | 1 |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 60 V |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 75 A |
| Supplier Package | DPAK |
| Rad Hard | No |
| Peak Average Forward Current | 6 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Type | Schottky Diode |
| Package | 3DPAK |
| Replacement Part Number | PART-MBRD660CTG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode Rectifier Bridge Single 400V 0.8A 4-Pin TO-269AA Download PDF datasheet for MB4S.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 5.6V 2% 500mW 2-Pin SOD-323F T R Download PDF datasheet for TDZ5V6J,115.pdf |
|
Nexperia | Diode Schottky 70V 0.07A 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for 1PS79SB70,115.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode Switching 1.2KV 2A 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for STTH212S.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky 100V 40A 3-Pin(3+Tab) TO-262AA Tube Download PDF datasheet for VI40100C-E3 4W.pdf |
|
Nexperia | Diode Schottky 10V 3A 2-Pin SOD-123F T R Download PDF datasheet for PMEG1030EH,115.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 6.15V 2% 500mW 2-Pin ALF Ammo Download PDF datasheet for NZX6V2C,133.pdf |
|
Texas Instruments | ESD Suppressor Diode Arrays \u00b18KV 3-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPD2E009DRTR.pdf |
|
ROHM | Diode Zener Single 7.44V 2% 200mW 2-Pin UMD T R Download PDF datasheet for UDZSTE-177.5B.pdf |
|
Vishay | Diode Small Signal Switching 100V 0.2A 2-Pin MicroMELF T R Download PDF datasheet for MCL4148-TR3.pdf |