MBRS1100T3G ON Semiconductor
MBRS1100T3G Images
Please contact us for more photos of MBRS1100T3G
Part Number MBRS1100T3G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 2A 2-Pin SMB T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MBRS1100T3G
Datasheet download MBRS1100T3G.pdf
Request Quotation for MBRS1100T3G
MBRS1100T3G Specifications
Part Number MBRS1100T3G
Product Dimensions 4.32 x 3.56 x 2.2 mm
Rad Hard No
Peak Forward Voltage 0.75@1A V
Peak Non-Repetitive Surge Current 50 A
Pin Count 2
Peak Reverse Current 500 uA
Type Schottky Diode
Operating Temperature -65 to 175 °C
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Configuration Single
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Supplier Package SMB
Peak Average Forward Current 2 A