NSR02L30NXT5G ON Semiconductor
NSR02L30NXT5G Images
Please contact us for more photos of NSR02L30NXT5G
Part Number NSR02L30NXT5G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 30V 0.2A 2-Pin DSN T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level NSR02L30NXT5G
Datasheet download NSR02L30NXT5G.pdf
Request Quotation for NSR02L30NXT5G
NSR02L30NXT5G Specifications
Part Number NSR02L30NXT5G
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Supplier Package DSN
Peak Forward Voltage 0.58 V
MSL Level 1
Peak Non-Repetitive Surge Current 4 A
Product Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.29 mm
Peak Reverse Repetitive Voltage 30 V
Peak Reverse Current 3 uA
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Type Schottky Diode
Peak Average Forward Current 0.2 A