PMEG2005EB,115 Nexperia
PMEG2005EB,115 Images
Please contact us for more photos of PMEG2005EB,115
Part Number PMEG2005EB,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 20V 0.5A 2-Pin SOD-523 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level PMEG2005EB,115
Datasheet download PMEG2005EB,115.pdf
Request Quotation for PMEG2005EB,115
PMEG2005EB,115 Specifications
Part Number PMEG2005EB,115
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Peak Average Forward Current 0.5 A
Product Dimensions 1.25 x 0.85 x 0.65 mm
Operating Temperature -65 to 125 °C
Lead Finish Tin
Peak Reverse Current 30 uA
Supplier Package SOD-523
Peak Non-Repetitive Surge Current 6 A
Peak Forward Voltage 0.48 V
Max Processing Temp 260
Peak Reverse Repetitive Voltage 20 V