PMEG45A10EPDZ Nexperia
PMEG45A10EPDZ Images
Please contact us for more photos of PMEG45A10EPDZ
Part Number PMEG45A10EPDZ
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 45V 10A 3-Pin CFP15
ROHS Compliant Yes
MSL Level PMEG45A10EPDZ
Datasheet download PMEG45A10EPDZ.pdf
Request Quotation for PMEG45A10EPDZ
PMEG45A10EPDZ Specifications
Part Number PMEG45A10EPDZ
Pin Count 3
Peak Reverse Current 500@45V uA
Operating Temperature -55 to 150 °C
Lead Finish Tin
Product Dimensions 5.8 x 4.3 x 0.78
Peak Forward Voltage 0.54@10A V
Configuration Single Dual Anode
Supplier Package CFP15
Peak Reverse Repetitive Voltage 45 V
Type Schottky Diode
Peak Non-Repetitive Surge Current 170 A
Max Processing Temp 260
Peak Average Forward Current 10 A
Peak Reverse Recovery Time 13 ns
Package 3CFP15
Replacement Part Number PART-PMEG45A10EPDZ
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for PMEG45A10EPDZ
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
BAP70Q,125
NXP
Diode PIN Attenuator 50V 5-Pin TSOP T R