QH08TZ600 Power Integrations
QH08TZ600 Images
Please contact us for more photos of QH08TZ600
Part Number QH08TZ600
Manufacturer Power Integrations
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 600V 8A 2-Pin(2+Tab) TO-220AC Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level QH08TZ600
Datasheet download QH08TZ600.pdf
Request Quotation for QH08TZ600
QH08TZ600 Specifications
Part Number QH08TZ600
Type Switching Diode
Peak Forward Voltage 3.15 V
Peak Reverse Repetitive Voltage 600 V
Supplier Package TO-220AC
Mounting Through Hole
Product Dimensions 10.67 x 4.7 x 9 mm
Peak Reverse Recovery Time 11.1 ns
Configuration Single
Operating Temperature -55 to 150 °C
Rad Hard No
Peak Reverse Current 250 uA
Peak Average Forward Current 8 A
Pin Count 2
Peak Non-Repetitive Surge Current 80 A
Package 2TO-220AC
Replacement Part Number PART-QH08TZ600
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for QH08TZ600
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
BZX884-C18,315
Nexperia
Diode Zener Single 18V 5% 250mW 2-Pin SOD-882 T R
Download PDF datasheet for BZX884-C18,315.pdf
SS36-E3 57T
Vishay
Diode Schottky 60V 3A 2-Pin SMC T R
Download PDF datasheet for SS36-E3 57T.pdf
72HF80
Vishay
Diode Switching 800V 70A 2-Pin DO-5
Download PDF datasheet for 72HF80.pdf
GBU6M
Leshan Radio
Diode Rectifier Bridge Single 1000V 6A 4-Pin