RB050L-40TE25 ROHM
RB050L-40TE25 Images
Please contact us for more photos of RB050L-40TE25
Part Number RB050L-40TE25
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 40V 3A 2-Pin PMDS T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB050L-40TE25
Datasheet download RB050L-40TE25.pdf
Request Quotation for RB050L-40TE25
RB050L-40TE25 Specifications
Part Number RB050L-40TE25
Operating Temperature -40 to N/A °C
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Peak Forward Voltage 0.55 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 70 A
Rad Hard No
Pin Count 2
Configuration Single
Type Schottky Diode
Peak Reverse Current 1000 uA
Product Dimensions 4.5 x 2.6 x 1.9 mm
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Supplier Package PMDS
Peak Average Forward Current 3 A