RB058L-30TE25 ROHM
RB058L-30TE25 Images
Please contact us for more photos of RB058L-30TE25
Part Number RB058L-30TE25
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky Barrier 30V 3A 2-Pin SOD-106 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB058L-30TE25
Datasheet download RB058L-30TE25.pdf
Request Quotation for RB058L-30TE25
RB058L-30TE25 Specifications
Part Number RB058L-30TE25
Peak Forward Voltage 0.68 V
Packaging Tape and Reel
Peak Reverse Current 2.5 uA
Type Schottky Barrier Diode
Pin Count 2
Peak Average Forward Current 3@Tc=90C A
Peak Reverse Repetitive Voltage 30 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 40 A
Configuration Single
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 150 °C