RB060M-30TR ROHM
RB060M-30TR Images
Please contact us for more photos of RB060M-30TR
Part Number RB060M-30TR
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 30V 2A 2-Pin PMDU T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB060M-30TR
Datasheet download RB060M-30TR.pdf
Request Quotation for RB060M-30TR
RB060M-30TR Specifications
Part Number RB060M-30TR
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Current 50 uA
Max Processing Temp 260|265
Peak Average Forward Current 2 A
Product Dimensions 2.6 x 1.6 x 0.8 mm
Supplier Package PMDU
Peak Forward Voltage 0.49 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 55 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 30 V
Pin Count 2
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 150 °C