RB060M-40TR ROHM
RB060M-40TR Images
Please contact us for more photos of RB060M-40TR
Part Number RB060M-40TR
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky Barrier 40V 3A 2-Pin SOD-123 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB060M-40TR
Datasheet download RB060M-40TR.pdf
Request Quotation for RB060M-40TR
RB060M-40TR Specifications
Part Number RB060M-40TR
Family RB060M-40
Packaging Tape and Reel
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Type Schottky Barrier Diode
Pin Count 2
Configuration Single
Operating Temperature -55 to 150 °C
Rad Hard No
Peak Average Forward Current 3 A
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage 0.56@2A V
Peak Reverse Current 500 uA
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A