RB080L-30TE25 ROHM
RB080L-30TE25 Images
Please contact us for more photos of RB080L-30TE25
Part Number RB080L-30TE25
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 30V 5A 2-Pin PMDS T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB080L-30TE25
Datasheet download RB080L-30TE25.pdf
Request Quotation for RB080L-30TE25
RB080L-30TE25 Specifications
Part Number RB080L-30TE25
Product Dimensions 4.5 x 2.6 x 1.9 mm
Peak Reverse Current 150 uA
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Supplier Package PMDS
Peak Average Forward Current 5 A
Peak Forward Voltage 0.51 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 70 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 30 V
Pin Count 2
Rad Hard No
Lead Finish Tin/Silver/Copper
Type Schottky Diode
Configuration Single
Operating Temperature -55 to 150 °C