RB160MM-30TR ROHM
RB160MM-30TR Images
Please contact us for more photos of RB160MM-30TR
Part Number RB160MM-30TR
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 30V 1A 2-Pin SOD-123FL T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB160MM-30TR
Datasheet download RB160MM-30TR.pdf
Request Quotation for RB160MM-30TR
RB160MM-30TR Specifications
Part Number RB160MM-30TR
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage 0.48@1A V
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 125 °C
Type Schottky Diode
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A
Configuration Single
Peak Average Forward Current 1 A
Supplier Package SOD-123FL
Pin Count 2
Peak Reverse Repetitive Voltage 30 V
Screening Level Extended Industrial
Peak Reverse Current 50@30V uA