RB160MM-40TR ROHM
RB160MM-40TR Images
Please contact us for more photos of RB160MM-40TR
Part Number RB160MM-40TR
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 40V 1A 2-Pin SOD-123FL T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB160MM-40TR
Datasheet download RB160MM-40TR.pdf
Request Quotation for RB160MM-40TR
RB160MM-40TR Specifications
Part Number RB160MM-40TR
Rad Hard No
Peak Average Forward Current 1 A
Operating Temperature -40 to 150 °C
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage 0.51@1A V
Supplier Package SOD-123FL
Product Dimensions 2.6 x 1.6 x 0.8
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A
Type Schottky Diode
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Peak Reverse Current 30@40V uA