RB162L-60TE25 ROHM
RB162L-60TE25 Images
Please contact us for more photos of RB162L-60TE25
Part Number RB162L-60TE25
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 60V 1A 2-Pin SOD-106 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB162L-60TE25
Datasheet download RB162L-60TE25.pdf
Request Quotation for RB162L-60TE25
RB162L-60TE25 Specifications
Part Number RB162L-60TE25
Lead Finish Tin/Silver/Copper
Pin Count 2
Peak Reverse Current 100 uA
Peak Non-Repetitive Surge Current 20 A
Type Schottky Diode
Peak Reverse Repetitive Voltage 60 V
Max Processing Temp 260
Configuration Single
Rad Hard No
Product Dimensions 4.5 x 2.6 x 1.9 mm
Mounting Surface Mount
Supplier Package SOD-106
Operating Temperature -40 to 150 °C
Peak Average Forward Current 1 A
Peak Forward Voltage 0.65 V