RB162M-60TR ROHM
RB162M-60TR Images
Please contact us for more photos of RB162M-60TR
Part Number RB162M-60TR
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 60V 1A 2-Pin PMDU T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB162M-60TR
Datasheet download RB162M-60TR.pdf
Request Quotation for RB162M-60TR
RB162M-60TR Specifications
Part Number RB162M-60TR
Mounting Surface Mount
Supplier Package PMDU
Max Processing Temp 260|265
Product Dimensions 2.6 x 1.6 x 0.8 mm
Peak Reverse Current 100 uA
Peak Forward Voltage 0.65 V
Operating Temperature -40 to 150 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current 20 A
Peak Average Forward Current 1 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 60 V