RB162MM-40TR ROHM
RB162MM-40TR Images
Please contact us for more photos of RB162MM-40TR
Part Number RB162MM-40TR
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 40V 1A 2-Pin SOD-123FL T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB162MM-40TR
Datasheet download RB162MM-40TR.pdf
Request Quotation for RB162MM-40TR
RB162MM-40TR Specifications
Part Number RB162MM-40TR
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Peak Reverse Current 100@40V uA
Pin Count 2
Rad Hard No
Type Schottky Diode
Configuration Single
Supplier Package SOD-123FL
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 2.6 x 1.6 x 0.8
Peak Average Forward Current 1 A
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A
Operating Temperature -40 to 150 °C
Peak Forward Voltage 0.55@1A V