RB751CS40,315 Nexperia
RB751CS40,315 Images
Please contact us for more photos of RB751CS40,315
Part Number RB751CS40,315
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 40V 0.12A 2-Pin SOD-882 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB751CS40,315
Datasheet download RB751CS40,315.pdf
Request Quotation for RB751CS40,315
RB751CS40,315 Specifications
Part Number RB751CS40,315
Operating Temperature -65 to 150 °C
Peak Forward Voltage [email protected] V
Peak Non-Repetitive Surge Current 0.2 A
Peak Average Forward Current 0.12 A
Supplier Package SOD-882
Max Processing Temp 260
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Pin Count 2
Configuration Single
Type Schottky Diode
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 1.02 x 0.62 x 0.47 mm
Lead Finish Tin
Peak Reverse Current 0.5@30V uA