RB751S-40TE61 ROHM
RB751S-40TE61 Images
Please contact us for more photos of RB751S-40TE61
Part Number RB751S-40TE61
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Small Signal Schottky 40V 0.03A 2-Pin EMD T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB751S-40TE61
Datasheet download RB751S-40TE61.pdf
Request Quotation for RB751S-40TE61
RB751S-40TE61 Specifications
Part Number RB751S-40TE61
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Peak Forward Voltage [email protected] V
Product Dimensions 1.2 x 0.8 x 0.6 mm
Peak Average Forward Current 0.03 A
Type Small Signal Schottky Diode
Peak Reverse Current 0.5@30V uA
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Supplier Package EMD
Rad Hard No
Lead Finish Tin/Silver/Copper
Configuration Single
Pin Count 2
Peak Non-Repetitive Surge Current 0.2 A