RB751V-40TE17 ROHM
RB751V-40TE17 Images
Please contact us for more photos of RB751V-40TE17
Part Number RB751V-40TE17
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Small Signal Schottky 40V 0.03A 2-Pin UMD T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB751V-40TE17
Datasheet download RB751V-40TE17.pdf
Request Quotation for RB751V-40TE17
RB751V-40TE17 Specifications
Part Number RB751V-40TE17
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Peak Forward Voltage [email protected] V
Supplier Package UMD
Peak Average Forward Current 0.03 A
Type Small Signal Schottky Diode
Peak Reverse Current 0.5@30V uA
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Product Dimensions 1.7 x 1.25 x 0.7 mm
Pin Count 2
Rad Hard No
Lead Finish Tin/Silver/Copper
Configuration Single
Operating Temperature -40 to 125 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current 0.2 A
Package 2UMD
Replacement Part Number PART-RB751V-40TE17
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for RB751V-40TE17
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
BAV23S,215
Nexperia
Diode Switching 250V 0.225A 3-Pin TO-236AB T R